May 3, 2019
778 Views

Zeus’un Meskeni : Olympos

Written by

Adını, eskiden Olympos Dağı olarak bilinen Tahtalı dağından alır. Tahtalı Dağı şehrin 10 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır ve eteklerinde bugün Yanartaş adıyla bilinen, hiç sönmeyen ateşi barındırır. Olympos, antik Likya medeniyetinin en önemli şehirlerinden biri olmuştur. Olympos, Anadolu ve Ege’deki dağ zirvelerinin ortak adıdır. İ.Ö. 1.yüzyılda Phaselis ile birlikte korsanların kontrolünde olan ve korsan saldırıları sebebiyle fakirleşen kent, Roma döneminde zenginleşmiştir. Şehir yeniden Roma hakimiyetine geçtikten sonra “Ager Publicus” (satışa çıkarılmış veya kiralık olarak verilecek Roma mülkü) olarak ilan edilmiştir. M.S. 3.yüzyıldan sonra Ceneviz ve Venedikli korsanlar tarafından kullanılmıştır ve Osmanlı döneminde 15. yüzyılda terk edilmiştir. Olympos sit kapsamında olduğu için antik alan ve çevresinde yapılaşma yasaktır. Olympos ziyaretçilerinin hoşça vakit geçirdikleri benzersiz bir doğal cennet haline gelmiştir.

Yunan Mitolojisi’ne göre, Olympos’ta 12 tanrı barınmaktadır.
Tanrıların kralı Zeus’un meskeni olan Olympos, Zeus dışında, Yunan mitolojisinin 12 büyük tanrısının evidir. Bu 12 büyük tanrıya, diğer ufak tanrılardan ayırmak için, “Olympian” veya “Olymposlu tanrılar” da denir.

Yeşilin ve mavinin her tonunu bulabileceğiniz Olympos, Türkiye’nin güney sahilini kaplayan, Antalya’ya bağlı Olympos-Bey Dağları Milli Parkı’nın bir bölümünü oluşturmaktadır. Olympos, güzel bir plaj ve mükemmel bir manzaranın tadına doyulmaz keyfini yaşayabileceğiniz keşfedilmesi gereken önemli tarihi yerlerden biri.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

TAHTALI (OLYMPOS) DAĞI

Tahtalı Dağı, Batı Toroslar’da, Bey Dağları grubunun içinde, Teke Yarımadası’nda yer alır. Antalya sınırlarında, Kemer’in güneybatısı, Tekirova’nın batısında kalır. Olimpos Beydağları Millî Parkı sınırlarındadır. 2366 metre yüksekliğe sahip ve dünyanın balkonu diye bilinen Tahtalı (Olimpos) dağının manzarası muhteşem. Bu dağ ve yamaçları, göçmen kuşlardan dağ güvercinlerin konaklama yeridir. Kuzeyden kalabalık sürüler halinde gelen dağ güvercinleri burada bir süre konaklarlar. Dağ güvercinlerinin en sevdikleri yerdir Tahtalı’nın etekleri. Bu güvercinlere yerli halk tarafından “Tahtalı” denir. Bu dağ güvercinlerine Tahtalı denmesinden dolayı da bu dağın adı Tahtalı olarak kalmıştır.

YANARTAŞ / CHİMERA

Alevlerinin Olimpiyat meşalesine de ilham kaynağı olduğu bilinen Yanartaş, Tahtalı dağının eteklerinde, deniz seviyesinden 250 metre yüksekte bulunmaktadır. Günümüzde, ormanın içerisinde, açık bir kayalık alanda 20 kadar alev bacası vardır. M.Ö. 4. yüzyıldan beri yazarlar metinlerinde bu gizemli alevlerden söz etmektedirler. Ateşin bulunduğu yerin yakınlarındaki kalıntılar antik bir Bizans Kilisesine aittir. Bölgede bulunduğu bilinen en eski yapı, Hephaistos’a adanmış olan bir tapınaktır. Günümüzde bu yapıdan geriye çok az bir kalıntı kalmıştır. Olympos’tan Yanartaş’a sahilden yürüyerek bir saatte gidilebilir. Yanar Dere Vadisi’nin batı yakasında, yamacın deniz seviyesinden 165 m. yüksekliğindeki noktasından başlayarak 180 m.’ye kadar yükselen 80 metre uzunluğundaki meyilli yüzeyi üzerinde dört ayrı seviyede sürekli yanan gaz çıkışları bulunmaktadır.

PHASELİS ANTİK KENTİ

Phaselis İ.Ö. VII. yüzyılda Rodos’lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya’nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini koruyan kentin üç limanı vardır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güney Limanı. Bunlardan en önemlisi güneydekidir. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkânlar vardır. Bunların da yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur. Bu yapıların tarihinin İ.Ö. I. ve II. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülmektedir. Kent merkezi ile 70 metre yükseklikteki plato üzerine kurulmuş olan yerleşim yeri arasında su kanalları vardır. Phaselis’e Antalya-Kumluca karayolunun 57. kilometresinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 kilometre sonrasında ulaşılır.

BEYDAĞLARI SAHİL MİLLİ PARKI

Antik çağlarda Likya olarak bilinen bölgenin doğusunda yer alan Milli Park, tarih öncesi dönemlerden itibaren iskân bölgesi olmuştur. Sahilin kuzeyindeki Beldibi mağarasındaki buluntular bunu ispatlamaktadır. Milli Park’ın en önemli yerleşim yerleri MÖ VII. yüzyılda Rodos Kolonosi olarak kurulan Phaselis (Tekirova) ve Olympos şehirleridir. Ayrıca Kemer ilçe merkezinde bulunan Idyros Antik Kenti kalıntıları da M.S. III. yüzyıldan itibaren bölgenin önemli denizcilik ve ticaret merkezi olduğunu göstermektedir.

Bu tarihi dokuyu herkesin deneyimleyebilmesini umuyor, sizlere eşsiz bir otel önerisinde bulunmak istiyoruz…

Bahçenin tam ortasında sauna, çalışanlar genç ve etkin hizmet için neredeyse konuk sayısına denk. Yirmi dönümlük bahçenin tamamı yalnızca Olympos Lodge sakinlerine ait. Kaloriferli ve klimalı odalar, Olympos’un kutsal kıyılarına bakıyor… Eşsiz doğal güzellikte bir koy, akarsuların denizle buluştuğu, sırtını Olympos dağının eteklerine dayamış gürültü ve kirlilikten uzak cennet gibi bir tropik bahçe…
Hiçbir yapının boyu ağaçları aşmıyor. Tüm dünyadan sanatçılar, değişik mesleklerde kendini kanıtlamış kişiler bu güzelliği keşfetmekte gecikmediler. Ünlü Alman dergisi Geo, Olympos Lodge’u Akdeniz’in en iyi 10 butik otellerinden biri seçti…

Daha fazla deneyim ve konforlu bir tatil için lüks butik otel adresiniz: https://www.minirezervasyon.com/

Article Categories:
Genel · Lüks Butik

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir