Nis 30, 2019
1008 Views

Türkiye’de Maldivler : Salda Gölü

Written by

Doğal güzellikleri, saklı kalmış cennet köşeleri saymakla bitmeyen ülkemizde son yıllarda popülerleşen Salda Gölü ülkemize ve bulunduğu Göller Bölgesi’ne büyük sayıda yerli ve yabancı turist çekiyor. Güzeller güzeli doğası sayesinde Türkiye’nin Maldivleri olarak anılmaya başlayan Salda Gölü’nü gelin hep beraber inceleyelim…

Salda Gölü, Burdur Yeşilova’ya 4 kilometre uzaklıkta bulunan karstik bir göldür. Karstik göller, kalker ve kaya tuzu gibi eriyebilen kayaçların bulunduğu bölgelerde meydana gelirler ve genellikle Alp-Himalaya kuşağı üzerinde yer alırlar. Salda Gölü’nün kendine has görsel güzelliğinde bu karstik yapının da payı vardır.

Salda Gölü’nün suyunda ve çevresindeki kayalarda magnezyum mineralinin bulunması burayı eşsiz kılan özelliklerin başında gelir. Çünkü magnezyum göldeki kayalara beyaz rengi verir ve böylece Salda Gölü, Mars gezegenine has yüzey özellikleri gösterir. Birçok kaynakta yeryüzünde bu özellikleri gösteren sadece bir göl daha olduğu, bu gölün ise Kanada’da yer aldığı belirtilir.

Gölün suyunda bulunan magnezyumun bir diğer etkisi ise göl suyunun cilt rahatsızlıkları için rahatlatıcı bir etki sağlamasıdır. Salda’nın suyunda bulunan magnezyum, soda ve kilin bazı cilt hastalıklarının tedavi edilmesinde yararlı olduğu düşünülmektedir.

Salda Gölü’nün bir başka özelliği ise Türkiye’nin en derin, dünyanın ise üçüncü en derin gölü olmasıdır. Gölün seyir eyleyenleri başka diyarlara götüren masmavi sularının altında yaklaşık olarak 185 metrelik bir derinlik yatmaktadır.

Salda Gölü, çoğu gölden farklı olarak yüzmeye uygun plajlar da barındırır. Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı, Salda Gölü’nün yüzmeye en uygun yerleridir. Gölün mavi suları insanı yüzmeye davet etse de gölde yüzerken dikkatli olmak gerekir. Suyun daha koyu renkli olduğu bölgelerde yüzmek tehlikelidir çünkü gölde doğası gereği bataklık alanlar bulunur.

Salda Gölü’nün manzarası hem gölün özel yapısı hem de çevresindeki çam ormanları nedeniyle büyüleyicidir. Bu güzel manzaranın tadını çıkarmak için en elverişli nokta denizden 1280 metre yükseklikteki Salda Beli’dir.

Salda Gölü sadece yüzmek ya da manzara fotoğrafı çekmek isteyenler için değil kamp meraklıları için de çok çekicidir. Gölün etrafı çam ormanlarıyla çevrilidir, bu güzel ortamda kamp yapmak isteyenler Salda Gölü’ne akın eder. Temmuz ve Ağustos aylarında ise Salda’da gençlik kampları düzenlenir.

Salda Gölü’nün sergilediği maviliği kadar, gökyüzünün sahip olduğu masmavi tonu da sizi ele geçirecek. Bu muazzam manzarayı herkesin deneyimleyebilmesini umuyor ve Salda’ya karşı kurulmuş eşsiz bir otel tavsiyesinde bulunmak istiyoruz…

Sabahları kuş sesleri eşliğinde masmavi bir güzelliğe uyanmak, Salda’nın şifalı sularında yüzmek ya da açık yüzme havuzunun kenarında kitabınızı okumak; kışın Salda Kayak Merkezi’ne çıkmak ya da şark köşesinde, şömine başında çayınızı veya kahvenizi yudumlamak istemez miydiniz? Öyleyse size Hotel Lago Di Salda’yı öneriyoruz…

Daha fazla deneyim ve konforlu bir tatil için lüks butik otel adresiniz: https://www.minirezervasyon.com/

Article Categories:
Lüks Butik

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir