Haz 14, 2020
171 Views

Otel ve Butik – Pansiyon Arasındaki Farklar

Written by

Özellikle yaz tatillerinde tercih edilen oteller kimi zamanda iş geziler içinde kullanılmaktadır. İnsanlar genel olarak otellerde kalmak isteseler de bazen konumu bazense ekonomik oluşundan dolayı pansiyonlarda oldukça ilgi görmektedir. Otel ve pansiyon arasındaki fark hakkında detaylı bilgi vereceğimiz yazımıza öncelikle bunların tanımını yaparak başlıyoruz.

Butik ve Pansiyon, insanların konaklama ihtiyaçları ile birlikte temel ihtiyaçlarına yönelik olarak hizmet veren yerlerdir. Yol kenarında veya şehir içinde uygun fiyatlar ile hizmet verirler.

Otel, bir kişinin aradığı tüm hizmetleri bünyesinde barındıran ve çoğunlukla havuz, hamam gibi özel seçeneklere sahip olan yerlerdir. 1 yıldızdan başlayarak 5 yıldıza kadar derecelendirilir.

Otel Dereceleri
Bahsettiğimiz gibi otellere yıldızlar ile derece verilir. Bu yıldızların anlamlarını kavramadan pansiyon ile arasındaki farktan bahsetmek yanlış olur. O nedenle öncelikle yıldızlar ve anlamları konusunda biraz bilgi vermek istiyoruz.

1 yıldıza sahip olan otellerde minimum 10 tane oda, tuvalet, banyo, kahvaltı salonu, lobi ve genel bir salon bulunur. Genellikle yarım pansiyon şeklinde çalışırlar.
2 yıldıza sahip olan otellerde 1 yıldızda bulunan özellikler haricinde minimum 20 oda ve içki servisi vardır.

3 yıldıza sahip olan otellerde 3 yıldıza göre farklı bulunan özellikler minimum 30 oda, asansör, ısıtma veya soğutma sistemleri, toplantı salonu ve oturma odaları vardır.
4 yıldıza sahip olan otellerde 3 yıldıza göre farklı bulunan özellikler en az 70 oda, banyosunda küvet, lokanta, çamaşır ve ütü odası, oda servisi, tv, berber, eğlence yerleri bulunur.
5 yıldıza sahip oteller ise diğerlerinden en az 100 oda, kasa, otopark, havuz, disko, 24 saat oda servisi gibi özellikler ile ayrılır.
Bu detaylardan sonra otel ve pansiyon arasındaki fark hakkında bilgi vermeye geçebiliriz.

Otel ve Pansiyon Arasındaki Fark
Oteller ve pansiyonlar arasında ciddi farklar bulunur. Özellikle otellerin 5 yıldızlı olanlarının insanlara sunduğu olanaklar ile pansiyonlar arasında ciddi farklar vardır. Şimdi bu farkları maddeler halinde sizlerle paylaşalım.

FİYAT FARKI
Oteller, pansiyonlara göre daha fazla olanağı sahiptir. Bu neden fiyat olarak da pansiyondan daha pahalı olması yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle havuz, oda servisi, tam pansiyon konaklama olanağı gibi seçeneklerle pansiyondan ayrılır.

KONAKLAMA FARKI
Otellerde tüm gün bulunarak güzel vakitler geçirebilirsiniz. Yemek yiyebilir ve tüm öğünlerinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Bunun dışında pansiyonlarda ise genelde sadece yatma olanağı sunulur. Onun dışında lobiden çay ve diğer içecekleri içebilirsiniz.

KONSEPT FARKI
Her şey dâhil gibi konseptler ile birlikte otellerde en başta anlaştığınız tutardan daha fazla bir miktar ödemek zorunda kalmazsınız. Ancak pansiyonlarda konaklama harici tüm olanakların kullanımından dolayı ekstra para ödersiniz ki bunlara içeceklerde dâhildir.

DERECELENDİRME
Oteller yıldız sayısına göre derecelendirilir ve bir üst yıldıza geçmek için sürekli bir çalışma içerisinde bulunurlar. Ancak pansiyonlarda bunlar bulunmaz ve herhangi 2 pansiyon arasındaki farkı anlamak için konaklamanız gerekir.

KONUM
Oteller şehir içinde olduğu gibi ormanlık alanda veya sahil kenarında da bulunurlar. Ulaşım konusu her zaman için kolay ve iyi bir manzaraya sahiptirler. Ancak pansiyonlar şehir içinde merkeze yakın olarak konumlanırlar. Bu nedenle genellikle merkezde karşılaştığınız bu yerlere aynı zamanda yolda giderken benzin istasyonlarında da görme şansınız bulunur.

Oteller ve Butik, Pansiyonlara; Bu Sezon Akıllı seyahat iş partneri Minirez’ ile çalışmanız için bir çok sebebimiz var!

Minirez; Otel rezervasyonu, Online Check-in, Tur, Gulet – Yat, Karavan, Transfer gibi birçok hizmeti gerçek zamanlı sağlayan B2C yatak bankasıdır.

Minirez platformuna dahil olan partnerler, tek tıkla binlerce Acentanın tur paketine ulaşabildiği gibi kendi ürünlerini de bu platforma kolayca yükleyebilir.

Minirez, Otellerin ve Seyahat Acentalarının kendi aralarındaki işbirliği olanaklarını arttıracak hem de misafirlere yepyeni hizmetler sunacaktır.

Minirez’e kayıt olan seyahat acenteleri API, XML entegrasyonuna gerek kalmadan portföyüne sistemde mevcut olan Otel, Charter Uçuş, Tur, Transfer, Gulet, Karavan, Kamp hizmetlerini ekler ve kendi web sitesinden “alanadi .com” ziyaretçilerine B2C gerçek zamanlı satış imkanı sunar. ( Kaydolmak ücretsizdir ve hesabınız anında onaylanır. )

https://partner.minirez.com/

Minirez Türsaba Kayıtlı 11089 @AdviceAlcom‘un seyahat acentesidir.

Article Categories:
Genel

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir